Terminowe regulowanie należności czynszowych jest istotne zarówno dla lokatora, jak i dla Spółdzielni. Opłaty eksploatacyjne płacone przez użytkowników lokali stanowią podstawę finansowania naszej działalności. Dokonywanie terminowych opłat eksploatacyjnych pozwala nam na bieżące, comiesięczne regulowanie naszych należności wobec dostawców i odbiorców zewnętrznych oraz podatków i opłat.
Podstawą prawną naliczenia odsetek jest statut Spółdzielni oraz art. 481 Kodeksu cywilnego. Opłaty czynszowe, zgodnie z § 136 Statutu, powinny być wnoszone co miesiąc do ostatniego dnia miesiąca. Od niewpłaconych w terminie należności Spółdzielnia nalicza odsetki ustawowe za czas opóźnienia.
Wysokość odsetek ustawowych od 1 stycznia 2016 r. nie uległa zmianie. Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 stycznia 2016 r w sprawie odsetek ustawowych za opóźnienie (M.P. 2016 poz. 47 z póź. zm.) odsetki za opóźnienie w zapłacie lokali mieszkalnych wynoszą od 09.04.2020 6 % rocznie. Zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ustawy – Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2019 poz. 1145 ze zm.) odsetki dla lokali użytkowych w najmie wynoszą 9,5%. Co do zasady nalicza się je wszystkim użytkownikom, zarówno notorycznym dłużnikom oraz osobom, które opóźniły się z zapłatą choćby jeden dzień i nalicza się je od dnia następującego po umówionym terminie płatności do dnia faktycznej zapłaty.
Jeżeli dłużnik płaci po terminie, Spółdzielnia zgodnie ze statutem (§ 136) zalicza wpłatę w pierwszej kolejności na zaległe odsetki za opóźnienie związane z należnością główną, której wpłata dotyczy (pozwala na to art. 451 § 1 K.c.). Dzięki takiemu zaliczeniu wpłaty, nieuregulowana pozostaje w dalszym ciągu część należności głównej. Od tej nieuregulowanej części dłużnikowi naliczane są odsetki za opóźnienie w zapłacie.
W przypadku dokonania zapłaty przelewem, momentem zapłaty przy takich rozliczeniach bezgotówkowych jest dzień uznania rachunku bankowego wierzyciela, czyli pojawienia się pieniędzy na jego koncie, w tym przypadku na koncie Spółdzielni. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku, gdy wierzyciel ma rachunek w innym banku. Jeśli dłużnik nie chce narażać się na naliczenie mu odsetek za opóźnienie, powinien złożyć dyspozycję przelewu odpowiednio wcześniej.
Spółdzielnia boryka się z problemem nieterminowego regulowania należności przez swoich użytkowników, dlatego stosuje jedną z metod dyscyplinowania, jaka jest naliczanie odsetek Naliczenie odsetek to także przejaw dobrego gospodarowania finansami spółdzielni. Nie korzystanie z tego prawa źle świadczy o Zarządzie i jego dbałości o powierzone mu pieniądze członków i użytkowników lokali.
Na dzień 31.12.2019 r. zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych wynosiły 1.048.501,57zł. Jest to duża suma, która jeżeli zostałaby wpłacona do Spółdzielni, poprawiłaby kondycję finansową i pozwoliła np. na zwiększenie zakresu robót remontowych. W związku z powyższym zwracamy się do Państwa o dokonywanie terminowych wpłat, licząc na Państwa zrozumienie, za co z góry serdecznie dziękujemy.
Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta (E-bok), które funkcjonuje w Spółdzielni w ramach Zintegrowanego Systemu Informatycznego Unisoft ma możliwość podglądu salda odsetek naliczanych od nieterminowych wpłat. Saldo odsetek będzie także podawane w pismach wysyłanych do mieszkańców dotyczących wysokości opłat, rozliczenia wody itp.